+1 głos
1.1k wizyt
przez użytkownika

Cześć! Skończyłem technikum rok temu (jestem z Gdyni), teraz bujam się po dziwnych studiach, jednak ciekawią mnie tematy związane z odzyskiwaniem danych, grzebaniem w bebechach elektroniki, czy ktoś może wie jak wygląda praca w takiej firmie, która zajmuje się odzyskiwaniem danych?

  • Co trzeba umieć?
  • Jak wygląda dzień pracy?
  • Czy dużo jest jeżdżenia po klientach?
  • Jakiego sprzętu i oprogramowania się używa?
  • Ile się zarabia :)

Twoja odpowiedź

Twoje imię i nazwisko, do wyświetlenia (opcjonalnie):
Prywatność: Twój adres użyty będzie jedynie do wysyłania tych powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:
Jak się potocznie mówi na pendrive (trzyliterowy skrót)?
Zaloguj lub zarejestruj się, aby nie przechodzić procesu weryfikacji w przyszłości.

2 odpowiedzi

+1 głos
przez użytkownika (2.8k)
Trzeba znać budowę nośników danych, ich logikę, jak również konstrukcję popularnych systemów plików.

Dzień pracy - jak co dzień. Co praca to inny :-)

Niekoniecznie - klienci sami przychodzą.

Zarówno zwykłych komputerów + zwykłego oprogramowania + specjalistycznego oprogramowania (wystarcza gdy nośnik jeszcze działa i jest wykrywany) lub specjalistycznego sprzętu + specjalistycznego oprogramowania gdy już nie działa.

Zarobki - przeróżne.
+1 głos
przez użytkownika
1/ - Dużo. Systemy plików, elektronika, mechanika, firmware - im więcej, tym lepiej, jak w każdym zawodzie. Ruski znasz?

2/ - Przychodzimy rano i bierzemy się do roboty...najpierw diagnoza, a potem w zależności od rodzaju usterki. Ogólnie praca dla spokojnych ludzi, lubiących wyzwania intelektualne i naukę, bo różnorodność nośników i usterek nie pozwala popaść w rutynę. Robić swoje trzeba, ale nerwowy pośpiech nie jest wskazany, dlatego jak klient dzwoni co godzinę, żeby przypomnieć, jakie to pilne, do dziękujemy i odsyłamy do konkurencji:)

3/ Wszystkie usługi robimy u nas w warsztacie. Czy wyobrażasz sobie robienie posektorowej kopii 1 TB dysku z uszkodzonymi u klienta? Możesz się od razu do niego przeprowadzić:) Nie mówiąc o poważniejszych usterkach, wymagających narzędzi, części zamiennych i spokoju w czasie pracy.

4/

Przykładowy sprzęt, jakiego używamy:

http://kaleron.pl/PC-3000-portable.php - z tym teoretycznie można podjechać do klienta. Teoretycznie, bo póki co każdego doregulowalismy ceną, że już potem nie chciał, by to robić u niego.

http://kaleron.pl/PC-3000-Express.php - chyba najmocniej eksploatowana zabawka.

http://kaleron.pl/PC-3000-SSD.php - SSD trafiają się coraz częściej, póki co nie ma drugiego takiego programu do pracy z SSD.

http://kaleron.pl/Data-Extractor-Express-RAID.php - wersja z obsługą macierzy RAID - dużo programów obsługuje odzyskiwanie danych z macierzy RAID, ale zazwyczaj wszystkie dyski muszą być sprawne, co bywa kłopotliwe w przypadku awarii sprzętowo-programowych.

http://kaleron.pl/PC-3000-SAS.php - dla dysków SCSI i SAS. Rzadziej spotykane, ale i lepsi klienci i lepsze pieniądze.

http://kaleron.pl/Data-Extractor-SAS.php - ...i program do tego...

http://kaleron.pl/Komora-Laminarna-K700.php - w takiej komorze rozbieramy dyski...

http://kaleron.pl/Advance-ComboKit.php - ...a mechanikę robimy takimi narzędziami.

http://kaleron.pl/PC-3000-Flash.php - taki programatorek mamy do fleszek.

Do tego cały czas używamy powszechnie dostępnych programów, jak DMDE. Wiktoria, MHDD, do lutowania stacja hot-air, do układów BGA http://kaleron.pl/Martin-Expert_04_6.php całość uzupełniają śrubokręty i pęsety, jakie można w każdym sklepie kupić.

5/ Różnie...zależy od umiejętności, wiedzy, doświadczenia, a także od tego, jakie zlecenia trafiają do firmy...źle nie jest, ale jak chcesz naprawdę dużo zarabiać, lepiej zostań programistą. Dobrym programistą;)
...