0 głosów
724 wizyt
w Dyski twarde HDD i SSD przez użytkownika (120)

Witam.

Zainstalowałem linuksa (partycja 47 GB) obok windowsa 10 (partycja 175 GB). Z niewiadomych jeszcze w tedy powodów musiałem przeinstalować linuksa, ponieważ zaistniał problem z włączeniem tego zainstalowanego systemu. Przeinstalowałem dodatkowo sprawdzając inną wersje, by mieć pewność, że to nie wina obrazów. Problem się ponowił. (problem leży w sprzęcie hyperbook, który niechętnie współdziała na linuksach) Niestety podczas instalacji po raz 3 musiałem przypadkiem zainstalować go na partycji z Windowsem 10, co poskutkowało sformatowaniem tejże partycji do ext. Nie zwlekając zainstalowałem windowsa na tej partycji 47 GB, wszystko przebiegło pomyślnie.
 

Spróbowałem sił z  aplikacją strong recovery - jako, że jej wcześniej nie używałem, a funkcji ma naprawdę sporo jakiś czas poświęcę by rozgryźć ten program jeśli w ogóle jest mi on wstanie pomóc.

Czy jest możliwość odzyskania jednego tylko katalogu (z wszelakimi możliwymi plikami - miałem wszystko po układane w tym właśnie folderze - na szczęście - jeśli coś to pomoże)?

Czy tylko pośrednio wszystkie pliki porozrzucane w sektorach, filtrując po kolei będę musiał szukać tych danych?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

2 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika (360)

Sposób ogólny z wykorzystaniem StrongRecovery:

https://www.strongrecovery.com/pl/odzyskiwanie-danych-z-utraconych-partycji.html

Problem jaki Pana spotkał i próba jego rozwiązania jest zależny od kondycji wpisów systemowych (ich ilości oraz obecności). To właśnie te wpisy zawierają informacje na temat tego jak pliki się nazywają, jaki mają rozmiar, gdzie leżą ich dane, są również odpowiedzialne za katalogi (zawierają informacje o nich). Jeżeli zostały uszkodzone / nadpisane wpisy, które były odpowiedzialne za dane na jakich Panu zależy, to żaden program ani żadna metoda odzyskiwania danych nie ma dostępu do tych informacji i nie jest w stanie ich odwrócić / cofnąć / odzyskać. Nie znaczy to, że plików nie da się odzyskać. W StrongRecovery można odzyskać dane bez porządku (pliki do odzyskania+ - 3 kosz od góry w przeglądarce plików programu / ponumerowane pliki).

Z treści posta wynika, że Pan kontaktował się już ze mną (post jest podobny do wiadomości jaką otrzymałem). W odpowiedzi przesłałem metody (dodatkowe), które są najbardziej trafne w danym wypadku i można je traktować jako dogłębną próbę odzyskania tego, co się da - jak najlepiej.

Tutaj przedstawiłem dodatkowe informacje w związku z pytaniem. Nie należy rozumieć problemu odzyskania danego pliku czy katalogu w taki sposób, że jak zna się jego nazwę, to można dzięki temu go odzyskać. Tak jak pisano wcześniej, aby korzystać z szeroko rozumianego porządku (nazwy, katalogi) wpisy systemowe nie mogą być uszkodzone. Należy też pamiętać o tym, że nie wiadomo, czy coś się znajduje i czy da się odzyskać, jeżeli dany dysk nie został przeskanowany w całości! Dlatego wszelką ocenę, co do kondycji danych powinno się wnioskować po dogłębnym przeskanowaniu dysku i wyczerpujących metodach odzyskiwania – adekwatnych do sytuacji.

0 głosów
przez użytkownika (26.1k)
W przypadku SSD szanse powodzenia zmniejsza sposób translacji adresów LBA na adresy fizyczne. Adresy LBA są dynamicznie przypisywanie do róznych fizycznych bloków. Związane jest to z technologią zapisu danych w układach Flash-NAND, które wymagają, aby przed zapisem komórki pamięci zostały najpierw skasowane. W związku z tym edytowane dane zostają zapisane w innych fizycznych blokach, które akurat były wolne, i właśnie tym blokom zostają przypisane adresy LBA odpowiednich sektorów. Z kolei bloki, w których te dane były uprzednio, wypadają z zakresu adresacji LBA, są oznaczone jako przeznaczone do skasowania, a następnie kasowane i zapisywane inną zawartością - przeważnie leżącą w strukturze logicznej w innych adresach LBA. Ponieważ w opisanej wyżej sytuacji dość dużo bloków zostało przerotowanych, cieszyłbym się z każdego rezultatu, jaki uda się uzyskać.

Same układy NAND, w których przechowywane są dane w dyskach SSD nie rozumieją, co to jest sektor. Więcej informacji na ten temat znajduje się w drugiej części artykułu dostępnego pod tym linkiem:

http://architektpc.pl/articles/article10/predkosc-odczytu-danych-ulozonych-liniowo-i-danych-rozproszonych.html
...