0 głosów
271 wizyt
Dysk normalnie  czyta okolo 150 MB na poczatku po czym bardzo slabo trafia na male bloki, ktore mozna wylapac (podczas kopii posektorowej z przeskokiem), troche łapie koniec dysku, tam pracuje wyraznie wolniej (wyswietlanie na hex edytorze), praktycznie osiagalne sa tylko krance w niewielkiej ilosci a takto dysk albo nie odpowiada albo sypie bledami... Po wymianie elektroniki i swapie epromow jest tak samo... Czy wymiana innych podzespolow moze w ogole cos dac? Dysk zawsze zachowuje sie tak samo, nie ma bledow losowych (przynajmniej widac to podczas pracy na poczatku), zawsze lapie ten sam blok danych na start a potem zaczyna fiksowac...
pytanie zadane w Dyski twarde HDD i SSD przez użytkownika (200)

7 odpowiedzi

0 głosów
Podaj model dysku. Jakimi błędami sypie? Po co wymieniałeś elektronikę i dlaczego podejrzewałeś, że to jej wina? Tak, wymiana innych podzespołów może coś dać, ale najpierw wskazana jest diagnoza. A więc poproszę model dysku, SMART i rejestr stanu oraz rejestr błędów na moment, kiedy dysk nie czyta.
odpowiedź przez użytkownika (24.7k)
0 głosów

Dysk tak sypal bledami, ze podejrzenia padly na elektronike, ale to byl zly trop... Ogolnie trudno bylo mi stwierdzic, co sie dzieje, bo nie bylo wyraznych sygnalow, glowica nie halasowala ani nie bylo jakiejs podejrzanej pracy... Pojawily sie jednak dziwne odglosy po wymianie elektroniki, dysk niby prawcowal tak samo, ale potem bylo juz tylko gorzej, przerazajacy halas a potem wysiadka (dysk fizyczny bez pojemnosci).

MODEL: WD5000LMVW - 11VEDS0
RODAJ ELEKTRONIKI: 2060-771949-000 REV P1

https://odzyskiwaniedanych.net.pl/?qa=blob&qa_blobid=2038662631023538482

https://odzyskiwaniedanych.net.pl/?qa=blob&qa_blobid=9077356863516523206

odpowiedź przez użytkownika (200)
0 głosów
Jak dysk się kręci, to prawie na pewno nie elektronika.  Podejrzewam mechanikę do roboty.  To dysk zewnętrzny. W 90 % dysków zewnętrznych przyczyną awarii jest wstrząs lub upadek, a opisane objawy dosyć zdecydowanie przemawiają za tym podejrzeniem. Operacja nie do zrobienia w domowych warunkach przez kogoś, kto tego nie umie.
odpowiedź przez użytkownika (24.7k)
0 głosów
Niby nie bylo wstrasu ani nic takiego... Za to gest sypalo bledami odczytu... Czy jak mechanika jest uszkodzona to te bledy moga zniknac po naprawie potem?
odpowiedź przez użytkownika (200)
+1 głos
Jakie to błędy?  Żelazo, to śmieć. Jest kwestia wyciągnięcia danych. Trzeba dysk doprowadzić do takiego stanu, żeby dało rady z niego czytać, ale nie będzie to stan, w którym dysk będzie stabilnie pracować. Czy możesz podać SMART? Jakimi narzędziami i programami dysponujesz? Jeśli dane nie są ważne, dysk do utylizacji. Jeśli są ważne, postaraj się mu nie zaszkodzić. Szanse na odzyskanie czegokolwiek będą znikome, jeśli głowica wypiłuje kółko na talerzu.
odpowiedź przez użytkownika (24.7k)
+1 głos
Wymiana elektroniki w takim przypadku jak Twój jest bezcelowa. SMART póki co nie wygląda katastrofalnie ale to dobrze też nie jest. Jeśli go nie uderzyłeś, to może przegrzałeś? Dysk fizyczny bez pojemności - jak piszesz - oznacza problemy ze strefą serwisową. Problem może dotyczyć zarówno głowic jak i powierzchni magnetycznej. Ogólnie marne szanse, żebyś cokolwiek więcej zdziałał sam.
odpowiedź przez użytkownika (160)
0 głosów
SMART z linków powyżej, to mocno podejrzana sprawa. Prawdopodobnie jest nieaktualny. Nie pasuje mi do dysku, który wydaje dziwne odgłosy i deklaruje zerową pojemność.
odpowiedź przez użytkownika (24.7k)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

...