+1 głos
243 wizyt
przez użytkownika

Przeciętne, komercyjne programy do odzyskiwania danych są nieprzydatne na współczesnych SSDkach, bo nawet jeśli uda się odzyskać plik, to ten najczęściej jest pusty.

Windows 8 wysyła polecenie TRIM do SSD za każdym razem gdy śmietnik jest opróżniany. Podobnie nowy "optymalizacja dysków" powinna odpalać TRIM-a na dysku SSD w miesięcznych przedziałach czasowych (zamiast starej defragmentacji).

Moje pytanie: Czy można uniknąć "natychmiastowego TRIM-owanania", ale zachować "TRIM comiesięczny", tak żeby odzyskiwanie plików znowu działało?

Albo inaczej: czy disabledeletenotify całkiem dezaktywuje TRIM-a w systemie (natychmiastowego i comiesięcznego)?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika (25k)
TRIM kasuje (wyrzuca ładunek z bramki pływającej) bloki, które zawierają skasowane informacje i przygotowuje je do zapisu nowej informacji uniemożliwiając tym samym odczytanie starych danych. Ponieważ zajmuję się odzyskiwaniem danych, u mnie status domyślny TRIM, to wyłączony. Nie zastanawiałem się nad tym, czy można stworzyć jakiś harmonogram dla TRiMu. Ale pewnie wtedy, kiedy jesteś absolutnie pewny, że nic Ci nie zginęło,  możesz na jakiś czas włączyć TRIM ręcznie, a potem go wyłączyć.
...