0 głosów
316 wizyt
przez użytkownika

Witajcie! Jakiś czas temu kupiłem używany dysk 500 GB (w miarę zaufany sprzedawca) i postawiłem na nim system. Ostatnio zauważyłem, że mój komputer ma dziwne pomysły przy próbie włączenia. Czasem pojawia się logo windowsa i powinien zacząć się wczytywać system (normalnie intensywna paca dysku) ale zamiast tego komputer się zamyka (jakby ktoś wyłączył prąd). Po kilkukrotnej próbie włączenia go otwarłem obudowę i odłączyłem dysk. Komputer włączył się do biosu, podpiąłem dysk, profilaktycznie przywróciłem domyślne ustawienia w biosie i zrestartowałem go. Wstał bez problemów.

Postanowiłem zbadać problem bliżej (bo występował wcześniej, ale kom wstawał za 2/3 podejściem). Pobrałem taki program (często występuje w testach dysków w intrnecie) i wyświetla on ostrzeżenie:

Czy problem może leżeć w dysku (zasilacz oddam na dniach do sprawdzenia)? Czym jest ilość relokowanych sektorów? Czy to coś poważnego? Czy należy zrobić testy jakimś innym programem jeszcze?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

7 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika (25.5k)
Przetestuj powierzchnię MHDD lub Wiktorią. Realokowane sektory, to uszkodzone sektory, które zostały zastąpione sektorami z puli rezerwowej. Nie jest to zdrowy objaw. W zależności od wyników skanu powierzchni możesz ewentualnie przez jakiś czas tego dysku używać do przechowywania filmów, albo innych mało ważnych danych, które w razie czego ściągniesz sobie jeszcze raz, ale nic ważnego na nim nie trzymaj.
0 głosów
przez użytkownika

W kocu udało mi się zrobić ten skan... Wbrew pozorom to nie było takie proste...

Oto wyniki:

nie wydaje się żeby było super wybitnie fatalnie.... ?

0 głosów
przez użytkownika (25.5k)
Wygląda ładnie. Jaki masz zasilacz? Obejrzyj płytę główną pod kątem spuchniętych kondensatorów.
+1 głos
przez użytkownika
W normalnych warunkach winą w pierwszej kolejności obarczyłbym zasilacz... ale komp chodzi na Intelu Pentium pod LGA1150, bez dodatkowej k.grafiki i z tylko tym jednym dyskiem, więc myślę, że zasilacz be quiet 630W nie powinien mieć większych problemów z uciągnięciem tego zestawu.
0 głosów
przez użytkownika (25.5k)
Teoretycznie tak...pozostaje kwestia sprawności przede wszystkim płyty, ale też zasilacza, a może jeszcze czegoś innego.
0 głosów
przez użytkownika (2.8k)
Dysk jest fizycznie uszkodzony i uszkodzenie to nie jest związane z problemami z zasilaniem (dysk nie przeniesie uszkodzeń logicznych do strefy serwisowej).
0 głosów
przez użytkownika (25.5k)
Nieprawidłowa praca zasilacza może spowodować błędy namagnesowania, które przy próbie odczytu skutkują błędem sumy kontrolnej CRC, rejestr stanu zwraca ERR, a rejestr błędów UNC. Sygnał pola magnetycznego odczytywany przez głowicę jest sygnałem analogowym i dopiero potem interpretowany jest jako logiczne 0 lub 1. Jeżeli nośnik jest zbyt słabo namagnesowany, dysk może błędnie zinterpretować część bitów lub stwierdzić stan nieoznaczony kiedy nie zostaną osiągnięte wartości progowe dla określenia właściwego stanu namagnesowania. Sektor taki może być traktowany jako niestabilny, a w przypadku, kiedy błędy odczytu się powtarzają - jako uszkodzony i zostaje zremapowany. Tym niemniej taki sektor może zostać "naprawiony" przez przemagnesowanie (formatowanie niskopoziomowe, zerowanie przy pomocy MHDD lub Wiktorii). Tego typu sektory potocznie często są nazywane badami logicznymi w odróżnieniu od fizycznych uszkodzeń nośnika, które nie mogą być naprawione, a jedynie ukryte i zastąpione sektorami z puli rezerwowej. Tym niemniej dysk sam z siebie nie jest w stanie stwierdzić, czy błąd UNC jest błędem "logicznym", czy "fizycznym".
...